از آنجایی که تهیه پسته مرغوب و خرید انواع فرآورده های پسته آشنایی و شناخت کافی لازم دارد، کارخانه تذرو با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه تولید، بسته بندی و معرفی فرآورده های مغز پسته گامهای موثری در جهت رفاه مشتریان و مردم عزیز ایران برداشته است. این کارخانه یکی از بزرگترین فروشندگان انواع فرآورده های پسته و بادام می باشد که فعالیتهای رسمی و تجاری خود را از سال 1380شروع کرده و با رویکرد علمی، پژوهشی و تحقیقاتی توانسته در مقوله ی تولید، با دستیابی به فرمولاسیون فرآوری اختصاصی خود در جهت افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده ی محصول برای مصرف کننده گامهای اساسی بردارد.

تولید و بسته بندی انواع فرآورده های مغزپسته

از پسته فرآورده های مختلف و متنوعی تولید می شود. از آنجاِییکه پسته اشکال مختلف و کاربردهای بسیاری دارد، شناخت انواع پسته و آشنایی با انواع فرآورده های آن لازم و ضروری به نظر می رسد.

از انواع پسته می توان به نمونه هایی مثل کله قوچی، احمد آقایی، فندقی و … نام برد.

از انواع فرآورده های پسته نیز می توان به مغز پسته، مغز کالک، لپه پسته، خلال پسته و … اشاره کرد که هرکدام در مصاف خوراکی کاربردی دارد.

مجموعه تذرو با شعار پرهیز از خام فروشی و با هدف جلب رضایت هرچه بیشتر مشتریان اقدام به تولید و بسته بندی انواع فرآورده های مغز پسته نموده است.

 تولید انواع مغز پسته

معرفی انواع فرآورده های مغز پسته

فرآورده های مغز پسته دارای تنوع زیادی است که هرکدام در جایگاه خود مورد پسند طرفداران خاص خود

می باشند.

از جمله این موارد می توان به انواع زیر اشاره کرد:

  • مغز پسته گل ماتیکی
  • مغز کالک
  • لپه پسته
  • پرک پسته
  • خلال پسته
  • پودر پسته

خرید مغز پسته گل ماتیکی

بعد از جداشدن پوسته سخت و استخوانی از پسته، با اولین محصول که همان مغز پسته گل ماتیکی است مواجه خواهیم شد. این محصول که از شکستن پسته خندان بدست می آید و در واقع زیباترین محصول از فراورده های مغز پسته به حساب می آید، بصورت درسته استفاده می شود و در تهیه بستنی، گز و سوهان کاربرد دارد.

ابن محصول خوش رنگ برای مصارف نام برده شده بسته بندی شده و بصورت عمده یا خرده به فروش می رسد.

مغز پسته گل ماتیکی

خرید مغز پسته کالک

دومین محصول زیبا که از مغز پسته گل ماتیکی بدست می آید، مغز پسته کال یا کالک می باشد.مغز کالک دوپوسته هم نامیده می شود. این محصول که در نهایت دارای رنگ سبزی بسیار خوشرنگ است از برداشتن پوسته گل ماتیکی مغز پسته بدست می آید.

مرحله جداسازی پوست گل ماتیکی برای مقدارهای زیاد محصول، توسط دستگاه های مخصوص انجام می شود.

این محصول جزء گرانترین و بهترین نوع فرآورده محسوب می شود و این بخاطر جداسازی پوست گل ماتیکی از مغز پسته می باشد که حدود 10 تا 20 درصد وزن پسته را کاهش داده و نیز با خشک تر شدن پسته آنرا خالص تر می نمایند.

این محصول بیشتر کاربردهای صادراتی داشته و سبزتر بودن رنگ آن نشان دهنده مرغوبیت بیشتر آن است.

مغز کالک

خرید لپه پسته

این محصول دو حالت دارد:

1) لپه پسته با پوسته گل ماتیکی

2) لپه پسته بدون پوسته گل ماتیکی

لپه پسته از دونیم کردن پسته درسته بدست می آید و در صورتی که بدون خرده و شکسته های ریزباشد شکل تر و زیبا تر می باشد.

لپه پسته برای مصارف شیرینی پزی و قنادی های و همچنین بستنی فروشی ها بسیار مقرون به صرفه تر است چون بخاطر دونیم شدن پسته از نظر مقداری بیشتر است.

لپه پسته

خرید پرک پسته

زمانی که پسته ها به دونیم تقسیم شدن، وارد مرحله پرک شدن می شوند و به برش های نازک تری از مغز پسته تبدیل می شوند.

در واقع پرک پسته از تقسیم شدن یک مغز پسته به چهار قسمت تولید می شود. بنابراین پرک های پسته جلوه بیشتر و بهتری نسبت به مغز پسته کامل دارند.

این محصول در مصارفی همچون تهیه حلواشکری، بستنی فروشی ها، قنادی هاو … کاربرد دارد.

پرک پسته

خرید خلال پسته

زمانی که پسته های پرک شده بصورت عمودی و نازک و در اصطلاح شمشیری برش زده می شود، خلال پسته تولید می شود .

خلال پسته از مغز پسته هایی کاملا سبز که از نظر طعم و روغن هم مناسب هستند بدست می آید.

این محصول بعنوان یک مزین کننده بسیار عالی برای غذاها، شیرینی ها و بطورکل خوراکی های ما ایرانیان به حساب می آید.

همچنیم می توان گفت این محصول پرکاربردترین نوع فرآورده های پسته است چون در بین مردم فراگیر تر و پرمصرف تر می باشد.

خلال پسته

خرید پودر پسته

یکی دیگر از پرکاربردترین نوع فرآورده های مغز پسته پودر پسته می باشد که همچون خلال پسته در موارد تزیین کاربرد فراوانی داشته وکارخانه ها با در نظر گرفتن سطح تقاضای مشتریان سعی درتولید آن می نمایند.

پودر پسته از نظر میزان پودر شدن به درجه بندی های مختلفی تقسیم می شود:

1)زیرخلالی: زمانی که خلال پسته  غربال م شود زیرخلالی مغز پسته به دست می آید که دارای قیمتی به مراتب مناسب تر از خلال پسته است و گاهی اوقات مصرف کنندگان آنها را به جای خلال پسته اشتباه می گیرند.

امروزه با پیشرفت دستگاه های تولید خلال، این مورد کمتر حاصل می شود.

2) دندانه یا گرانول: این نوع از مغز پسته همانند مغز لپه در زمان شکسته شدن پسته های دهان بسته به دست می آیند. این نوع مغزاز نظر سایز و اندازه کوچک تراز مغز لپه بوده و معمولا اندازه آن بین ۲ تا ۵ میلیمتر میباشد. معمولا مغز های دندانه در هنگام شکستن پسته دهن بسته جهت مغز کردن در دستگاه های خرد کن پسته تفکیک میشوند.

3)پودر پسته: این محصول کامل بصورت آرد بوده و برای تهیه این آن، پسته های دهن بسته وارد داستگاه پوست گیر می شوند و پس از جداسازی پوست از مغز، برای پودر شدن آماده می شوند.سپس مغزهای پسته وارد دستگاه آسیاب شده و بصورت پودری یکدست خارج می شوند.

در آخر جهت حفظ کیفیت پودر های آماده، آنها را بسته بندی و آماده عرضه کردن می نمایند.